TESE Ameliyatı Sonrası Hamile Kalanlar

0
103
TESE Ameliyatı Sonrası Hamile Kalanlar

TESE Ameliyatı Sonrası Hamile Kalanlar

Azospermi başta olmak üzere çeşitli sorunların tedavisinde uygulanan tese ameliyatı gebeliğin oluşmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Gerekli koşulları sağlayan kişiler için genellikle TESE ameliyatı sonrası hamile kalanlar merak konusu olmaktadır. Yapılan tedavini başarı oranı üzerinde etkili olan çok sayıda faktör vardır. Bu nedenle tedavinin uygulandığı kişiler ve başarı oranları farklılık göstermektedir.

Bunun için ameliyat öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Ayrıca gebeliğin oluşumuna engel olan durumun ne olduğu da hamile kalınıp kalınmayacağı üzerinde etkilidir. Yeni teknolojik gelişmelerin yaşanması ve yöntemlerin bulunması ameliyat sonrasında gebelik görülme olasılığının artmasını sağlamaktadır.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası

TESE işleminin daha detaylı hali olarak bilinen mikro TESE ameliyatı sonrası hastaların tutumu hamilelik oluşumu üzerinde etkilidir. Bu süreçte operasyon bölgesinde herhangi bir ağrı, kızarıklık ya da şişlik olduğunda mutlaka hekime başvurulmalıdır. Hastalar operasyonun ardından bir ya da iki saat içinde taburcu edilmekte, üç saat sonra sıvı alımına başlamaktadır.

Ameliyatın ardından yaklaşık bir hafta boyunca ağır fiziksel aktiviteler yapmaktan uzak durulmalı, bu süre zarfında cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ameliyatın ardından banyo yapılabilmesi için beş gün boyunca beklenmelidir. Bu gibi detaylara dikkat etmek hem hasta sağlığı hem de gebelik açısından önemlidir. Bununla ilgili detaylar tedavi öncesinde çiftlere kapsamlı şekilde ifade edilmelidir.

TESE Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi ile yapılan TESE ameliyatı genellikle başarıyla sonuçlanmaktadır. Bu ameliyat sonucunda sağlıklı ve canlı sperm elde edilemezse bu durum çoğunlukla hasta ila alakalı olmaktadır. Başarıyla uygulanan ameliyatlardan elde edilen spermler dondurularak muhafaza edilmektedir. Böylece daha sonra mikro tese işlemi yapmak gerekirse doğrudan bu spermler kullanılabilir.

Elde edilen spermler anne adayından alınan yumurtalarla laboratuar ortamında bir araya getirilerek döllenme sağlanır. Bu şekilde oluşacak embriyolar arasından en kaliteli olanları tercih edilir ve anne adayının rahmine transfer edilir. Eğer yaş, genetik faktörler, alışkanlıklar, beslenme ve bunun gibi faktörler gebelik için uygunsa çoğu hastada gebelik meydana gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here