ROSI Tekniğinin Tüm Aşamaları

0
80
ROSI Tekniğinin Tüm Aşamaları

Rosi Tekniğinin Tüm Aşamaları

Bilindiği üzere tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalardan meydana gelmekte olup bunların başında anne baba adayı ve doktor arasında yapılan görüşme yer almaktadır. Görüşmede çiftlerin hikayesi dinlenir ve bunun ardından kısırlık sorununu ve ekstra bir durum olup olmadığını anlamak adına çeşitli testler ile muayene yapılır.

Elde edilen bulgular tedavinin gidişatını belirler. Eğer erkekte azospermi durumu varsa teknik olarak rosi uygulanması planlanır. Rosi tekniği uygulanabilmesi için çiftlerin öncelikle hem psikolojik hem de fiziksel açıdan bu tedaviye uygun olması gerekir. Aynı zamanda rosi gelişmiş teknolojiler gerektiren bir uygulama olduğundan işlem için tercih edilen kliniğin buna imkan verir nitelikte olması gerekir.

Rosi Tekniği Nasıl Yapılır?

Kaliteli, hareketli ve sağlıklı sperm hücresinin olmadığı hallerde uygulanan rosi tekniği aşamaları genel olarak aynıdır. Bu uygulama için öncelikle hastaya mikro cerrahi operasyonu yapılır. Bu operasyonda testis içinde bulunan canlı dokulardan sperm hücreleri alınır. Olgunlaşmamış sperm hücreleri toplanarak bunlar laboratuar ortamında elektrik akımı ile olgun hale getirilir.

Böylece hücrelerin kuyruklu yuvarlak bir hal alması sağlanır. Enjeksiyon yöntemi ile uyarılan sperm hücreleri sağlıklı bir şekilde döllenmeyi sağlayacak şekle geldiğinde yumurta ile bir araya getirilir. Burada amaç sağlıklı embriyolar elde etmek olup bu sağlandıktan sonra embriyo anne rahmine transfer edilir. Burada embriyo en iyi özelliğe sahip sperm seçilerek elde edilmektedir. Bu sayede rosi tekniği ile dünyaya gelen çocuklarda bu teknikle alakalı herhangi bir sorun meydana gelmemektedir.

Rosi Tekniğinde Mikro Tese Aşaması

Rosi tekniğinde mikro tese uygulaması yapılırken testise bir kesi atılarak tamamen açılması sağlanır. Bu uygulama anestezi altında yapılmakta olup işlemin bitmesinin ardından hasta anestezi etkisi geçene kadar müşahede altında tutulur.

Uygulama sırasında yirmi kat büyük gösteren doku mikroskobu kullanılır ve böylece işlemin daha sağlıklı şekilde yapılması sağlanır. Uygulamanın ardından ilk iki üç gün içerisinde araba sürmek ya da ekstra aktivitelerde bulunmak tavsiye edilmemektedir. Bu gibi önerilerin hepsi işlemin ardından hastaya doktor tarafından detaylı şekilde ifade edilir. Bunlara eksiksiz şekilde uymak tedavinin genel başarısını etkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here