ROSI Tekniği Hakkında Yanlış Bilinenler

0
79
ROSI Tekniği Hakkında Yanlış Bilinenler

Rosi Tekniği Hakkında Yanlış Bilinenler

Rosi tekniği hakkında yanlış bilinenler içerisinde genellikle ilk sırada bebeklerin sağlığı yer almaktadır. Aslında bu durum klasik tüp bebek tedavi için de geçerli olup bu teknikle doğan bebeklerin normal gebelikle doğanlara kıyasla daha fazla sağlık sorunu olduğu düşünülür. Oysa rosi tekniği uygulanırken en iyi özellikteki sperm hücreleri seçilmekte ve bunlarla en sağlıklı ve kaliteli embriyolar elde edilmektedir.

Dolayısıyla bu embriyolara oluşan gebelikler normale kıyasla biraz daha sağlıklı olup dünyaya gelen bebeklerde teknik kaynaklı herhangi bir sağlık sorununa rastlanmamıştır. Bu sayede sağlık durumu ile ilgili yanlış bilinen bir düşüncenin aksi ispat edilmiş olmaktadır. Böylece azospermi sorunu yaşayan erkekler rosi tekniğini rahatlıkla uygulayabilir.

Rosi Tekniği Bir Kere Mi Uygulanır?

Genellikle tüp bebek tedavisi gören kişiler bu tarz uygulamaların sade bir kez yapılacağını düşündüğünden olumsuz sonuç alma ihtimaline karşı endişe içinde olurlar. Oysa bu alanda yapılan çalışmalar incelendiğinde tedavinin birkaç kez uygulanabildiği görülür. Rosi tekniği de tüp bebek tedavisinin bir parçası olduğundan tekniğin birden fazla sayıda olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Böylece insanların tedavi bir kere uygulanır düşüncesinin doğru olmadığı ortaya çıkar. İlk denemede başarısız olunsa bile ikinci ve üçüncü tedavi denemelerinde olumlu sonuç elde etme olasılığının fazla olduğu ifade edilir. Tedavi öncesinde doktor bu tarz detaylarla ilgili çoğunlukla çiftleri bilgilendirmektedir.

Rosi Tekniği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rosi tekniği uygulaması sonucunda herhangi bir zarar söz konusu değildir. Bu teknik ile son derece sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir. Ayrıca uygulamaların büyük kısmı laboratuar ortamında yapıldığında hücrenin DNA yapısında bozulma ya da hasar gibi durumlar da ortaya çıkmamaktadır.

İnsanlar bu alanda bilgi eksikliği fazla olduğundan genelde rosi ile elde edilen embriyonun sağlıksız olduğu düşünür oysa böyle bir durum görülmemektedir. Sperm hücresi zarar gören ya da menide olgun sperm hücresi bulunmayanlar bu tekniği rahatça yaptırabilir. Ancak tekniğin uygulanması için merkez seçimi mutlaka en iyi şekilde yapılmalıdır. Böylece uygulanan tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşma olasılığı daha da artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here