Mikro TESE Ameliyatında Başarı Oranı

0
68

Mikro TESE Ameliyatında Başarı Oranı

Mikro TESE ameliyatı gelişen teknoloji ile birlikte popüler olmaya başlamış bir yöntemdir. Menide sperm bulunmaması veya kalitesiz sperm hücreleri bulunması durumunda erkek hastalardan testisleri içerisinden doku alınır ve bu dokular içerisinden canlı spermler bulunmaya çalışılır. Canlı spermler bulunması halinde fazla spermler dondurularak saklanır. İşlem aslında günümüzde oldukça basit bir şekilde tamamlanmaktadır.

Yaklaşık iki saati bulan operasyon sonunda hasta 3 saatlik bir gözlem sürecine tabii tutulur ve sonunda taburcu edilir. Hasta için operasyon öncesi ve operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken hususları uygulamak en az ameliyat süreci kadar önemlidir.

Mikro TESE Ameliyatı Başarı Oranını Etkileyen Faktörler

Operasyon öncesi ve sonrası yapılması gerekenlerin uygulanması ve sağlıklı bir Mikro TESE operasyonu sonunda işlemin başarılı olma ihtimalini daha da yükseltecektir. Öte yandan Mikro TESE ameliyatı başarı oranı hastanın durumuna göre de değişiklik göstermektedir.

Azospermi erkeğin menisinde hiç sperm bulunmamasına verilen addır. Temelde iki çeşit azospermi vardır. Bunlardan ilki tıkayıcı olmayan azospermidir. Sperm taşıyıcı kanalların açık olduğu fakat yeterli sperm üretiminin olmadığı durumdur. Tıkayıcı olan azospermi ise testislerde yeterli sperm üretiminin olduğu fakat kanallarda tıkanıklık olan durumdur. Her iki çeşit azospermi durumu için de operasyonun farklı başarı oranları mevcuttur. Ayrıca bu temel faktörlerin yanı sıra yan faktörler de operasyonun başarı oranı üzerinde etkilidir.

Tıkayıcı olan azospermilerde(menide hiç sperm bulunmaması durumu ) sperm hücresi bulma olasılığı %100’e yakındır. Tıkayıcı olmayan azospermilerde ise sperm hücresi bulma oranı yaklaşık % 50 civarındadır. Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için büyük bir ümit kapısı olan Mikro TESE ameliyatı tekrarlanabilir olması nedeniyle de tercih edilmektedir.

Mikro TESE ameliyatı sonunda hastada sperm bulunamazsa doku örnekleri patolojiye gönderilir. Patoloji sonucu uzmanlar tarafından incelenerek bir sonraki deneme için veri elde edilir. Bu veriler bir sonraki denemede sperm bulunması için yol gösterici olacaktır. Mikro TESE ameliyatının başarı oranı hastadan hastaya ve azospermi çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Tam olarak net bir başarı oranı için uzman muayenesi şarttır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here