Erkek Kısırlığının Belirtileri Nelerdir

0
108
Erkek Kısırlığının Belirtileri Nelerdir

Erkek Kısırlığının Belirtileri Nelerdir

Çiftlerin doğal yollarla çocuk sahibi olmalarına engel olan erkek kısırlığı belirtileri hakkında fikir sahibi olmak avantaj sağlar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre kısırlığın kişiye özel bir belirtisi bulunmayıp bunu anlamanın en basit yolu bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hamileliğin oluşmamasıdır.

Bir yıllık süre ileri yaşta olanlar için altı ay olarak değerlendirilir. Bunun haricinde çeşitli hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle de kısırlık oluşabilir. Bunlara ilgili bilgi edinmek için uygulanan tedavilerin detaylarını bilmekte yarar vardır. Ayrıca kısırlığın hangi durumlarda ortaya çıktığını bilmek de doğru teşhis ve tedavi açısından önem taşımaktadır.

Erkek Kısırlığı Nasıl Anlaşılır?

Erkek kısırlığı nasıl anlaşılır diye bakıldığında birtakım belirtileri bilmek işe yarayacaktır. Buna göre testislerde şişlik, ağrı ya da yanma, koku alamama, tekrarlayıcı özelliğe sahip solunum yolu enfeksiyonları, jinekomasti yani anormal meme büyümesi, vücut ya da yüz kıllarının azalması, hormonlarla alakalı bozukluklar, sperm sayısının normalden daha az olması kısırlığın işaretçileri olarak kabul edilir.

Bu tür belirtilerin haricinde kısırlığı anlamak için erkeklere fiziksel testis muayenesi ve bazı testler yapılır. Bunların sonucunda sperm hareketliliği ve şekli, minedeki sperm sayısı ve miktarı ile ilgili bilgilere ulaşılabilir. Yapılan uygulamaların başarıyla sonuçlanabilmesi için tüp bebek merkezi seçiminde titiz davranılmalıdır. Başarı oranı yüksek, tam donanımlı ve gelişmiş laboratuara sahip olan merkezler hastalar açısından avantaj sağlayacaktır.

Erkek Kısırlığını Önlemek İçin Öneriler

Erkek kısırlığını önlemek için kısırlığa yol açan ilaçlardan, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak gerekir. Yüksek sıcaklık sperm kalitesini olumsuz etkileyeceğinden hamam, sıcak küvet gibi ortamlardan uzak durmakta yarar vardır. Bazı çevresel ve endüstriyel toksinler sperm üretimini olumsuz etkileyeceğinden bunlardan kaçınılmalıdır.

Orta seviyeli ve düzenli olarak egzersiz yapılarak sperm verimliliği arttırılmalıdır. Reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan bazı ilaçlar doğurganlık üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu nedenle ilaç verileceğinde doktordan bu ilaçla ilgili bilgi alınmalı, hekim önerisi olmadan bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır. Bu önerilere dikkat edildiği takdirde baba olma olasılığı daha da artmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here