Erkek Kısırlığı Tedavisinde Tüp Bebek

0
94
Erkek Kısırlığı Tedavisinde Tüp Bebek

Erkek Kısırlığı Tedavisinde Tüp Bebek

Erkek kısırlığı tedavisinde tüp bebek en çok tercih edilen yardımcı üreme teknikleri arasında yer alır. Çocuk sahibi olamayan çiftlere kısırlık teşhisinin koyulabilmesi için bir yıllık korunmasız ilişkinin olması ve hala gebeliğin gerçekleşmemesi gerekir. Bu şikayetle hekime başvurulduğunda öncelikle çiftlere fiziksel muayene yapılır, çeşitli testler uygulanır ve çiftlerin öyküsü dinlenir.

Eğer daha önce bu şikayetle çeşitli operasyonlar geçirildiyse ya da ilaç tedavisi uygulandıysa bunların eksiksiz şekilde doktora anlatılması gerekir. Çünkü tüp bebek tedavi planı hastaya ve durumuna özel olarak uygulanır. Bunun için hiçbir detay gizli kalmamalıdır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı yüksek olduğundan genellikle hastalarda istenilen sonuç elde edilmektedir.

Erkek Kısırlığı Ve Tüp Bebek

Kısırlık sebebiyle tüp bebek tedavisi yapılmak istendiğinde genellikle doktorlar önce erkeği muayeneye alırlar. Bunun nedeni erkeklerde kısırlık teşhisinin biraz daha kolay fark edilebilmesidir. Bu amaçla baba adayından sperm örnekleri alınır ve bunlar incelenir. Spermin şekli, hareketi, sayısı, yapısında bir bozukluk olup olmadığı hatta canlı ve olgun sperm hücresinin bulunup bulunmadığı dikkatle incelenir.

Erkeklerde çocuk sahibi olmaya engel olan hallere bakıldığında bunlar arasında fıtık ameliyatları, idrar yoluyla ilgili operasyonlar, kanser tedavisi için kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar, hormonlarda bozukluk olması yer almaktadır. Bu gibi sorunların büyük kısmında tüp bebek tedavisi etkili olmaktadır. Ancak bunun için tedavinin tam donanımlı tüp bebek merkezlerinde uygulanması gerekir.

Erkek Kısırlığının Tedavisinde Tüp Bebek Başarısı

Erkek kısırlığının tedavisi için farklı çok sayıda yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin seçimi kısırlığın sebebine göre yapılır. Sebepler kişiden kişiye farklılık göstereceğinden her tedavinin başarı oranı ayrı ayrı hesaplanır. Tedavinin başarısını etkileyen çeşitli faktörler bulunmakta olup bunlar erkeğe ve kadına göre de değişiklik gösterir.

Genel olarak bakıldığında alkol ve sigara kullanma durumu, tedavinin yapıldığı merkez, uygulamayı yapacak olan hekim, çiftlerin yaş seviyesi, başka hastalıkların varlığı, stres, kısırlık sebebi ve buna benzer noktalar gebelik üzerinde doğrudan etkilidir. Tedavinin başarılı olup olmayacağı ile ilgili ön bilgilendirme yapılan muayene ve testler sonucunda ortaya çıkabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here