Erkek Kısırlığı Tedavisinde Son Gelişmeler

0
96
Erkek Kısırlığı Tedavisinde Son Gelişmeler

Erkek Kısırlığı Tedavisinde Son Gelişmeler

Erkek kısırlığı tedavisinde son gelişmeler çok sayıda çiftin ilgisini çekmekte ve bu duruma çözüm amacıyla yeni yöntemler geliştirilmekte, yeni teknolojiye sahip cihazlar üretilmektedir. Bunlar uygulanmadan önce erkeğin kısırlığına yol açan durumun ne olduğu iyi analiz edilmesi, mutlaka sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Böylece tedavinin başarı oranı biraz daha artacaktır. Eğer kısırlık hormonal bozukluklar nedeniyle görülüyorsa hormon ilaçları kullandırılmalı, sebep varikosel ise varikosel ameliyatı yapılmalıdır. Bazı kısırlıklar kanal tıkanıklığı nedeniyle görülmekte olup bunlar için de tıkanıklık açma operasyonları gerçekleştirilmelidir. Bunların hangisinin uygulanacağını en doğru şekilde belirleyebilmek için hekim seçimi dikkatli yapılmalıdır. Benzer durum uygulamanın yapılacağı klinik seçimi için de geçerlidir.

Kısırlık Tedavisinde Elektrik Aktivasyonu

Kısırlık sebeplerine bakıldığında bunların yaklaşık yüzde 33lük kısmının erkeklerden kaynaklandığı görülür. Özellikle canlı sperm hücresi olmayan erkekler önceleri çocuk sahibi olamazsa geliştirilen elektrik aktivasyonu yöntemi sayesinde onlara da baba olabilme umudu doğmuştur.

Elektrik aktivasyonu uygulaması için öncelikle baba adayından öncül sperm hücreleri alınır ve bunun için mikro TESE uygulaması yapılır. Alınan bu hücreler daha sonra elektrik aktivasyonuna tabii tutulur ve böylece kuyruklu, olgun olmaları sağlanır. Döllenme için hazır hale getirilen hücrelerden sağlıklı embriyolar ortaya çıkarılır ve daha sonra bunlar anne adayına transfer edilir. Embriyo transferi adı verilen bu uygulamanın ardından gebeliğin oluşumu için beklenir ve sürenin dolmasıyla birlikte anne adayına kan testi yapılır. Testin sonucu olumlu ise gebelik oluşmuş demektir.

Erkek Kısırlık Tedavisi

Erkek kısırlık tedavisi için birbirinden farklı tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Tedavi planlaması kısırlığın sebebine yönelik yapılmakta olup bu alanda son yıllarda önemli gelişmeler elde edilmiştir. Eğer erkeğin kısırlık sebebi sperm yapısının, hareketliliğinin ve sayısının yetersiz olması ise bu durumda tedavi için aşılama tercih edilir.

Aşılama tedavisi en sık kullanılan yöntemlerden biri olup başarılı sonuçlar vermektedir. Tek uygulama için aşılamanın genel başarı oranı yaklaşık % 15 olarak ifade edilir. Spermin çok az olduğu hallerde alternatif olarak mikro enjeksiyon uygulaması da yapılmaktadır. Bunlarla ilgili bilgilendirme hekim ile yapılan görüşmede daha geniş şekilde olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here