Erkek Kısırlığı Tedavisinde ROSI Yöntemi

0
100
Erkek Kısırlığı Tedavisinde ROSI Yöntemi

Erkek Kısırlığı Tedavisinde Rosi Yöntemi

Erkek kısırlığı tedavisinde rosi yöntemi döllenmeyi sağlayacak niteliğe sahip sperm hücrelerinin olmamasında uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi özellikle azospermi sorunu yaşayan erkeklerin baba sahibi olabilmeleri için geliştirilmiştir. Standart tüp bebek tedavisinde erkekten alınan sperm hücreleri yumurta içine koyularak sağlıklı döllenme elde edilir.

Rosi yönteminde ise toplanan sperm hücreleri istenilen olgunlukta ve şekilde değildir. Bu amaçla hücreler laboratuar ortamında çeşitli işlemlerden geçirilir ve döllenme için hazır hale getirilir. Böylece çocuk sahibi olamayan çoğu çift için yeni bir umut doğmaktadır. Anca bu teknik geniş bilgi düzeyi ve donanım gerektirir. Bu nedenle hekim ve tüp bebek merkezi seçimlerinin en doğru şekilde yapılması tedavinin başarı oranının artmasını sağlayacaktır.

Rosi Yöntemi Kimlere Uygulanır?

Rosi yöntemi uygulanan kişiler azospermi problemine sahip erkekler olarak ifade edilir. Azospermi sorunu menide döllenmeyi sağlayacak sperm hücresinin olmamasıdır. Bu tanı koyulan kişilere tedavi amacıyla rosi yöntemi uygulanır. Bunun yanı sıra daha önceden mikro TESE uygulaması yaptırmış fakat olumlu yanıt alamamış olanlara, sperm hücreleri hasar gören hastalara da rosi yöntemi uygulanmaktadır.

Rosi Yöntemi Başarılı Mıdır?

Rosi yönteminin başarısı çeşitli faktörlere göre değişir. Bu tedavide kullanılan hücrelerin döllenme yeteneği düşük olup onlar çeşitli işlemlerden geçirilerek döllenmeye hazır hale getirilir. Bu aşamada hücreye elektrik aktivasyonu uygulanmakta olup yuvarlak ve kuyruklu bir şekilde alması sağlanır. Bunun için ise hem hekim bilgisinin hem de işlem için kullanılan embriyoloji laboratuarının istenilen seviyede olması gerekir. Böylece uygulanan yöntem başarı şansı daha da artacaktır.

Erkek Kısırlığı Tedavisinde Rosi Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Rosi yönteminin uygulanması kendi içerisinde çeşitli aşamalara ayrılır. Herhangi bir istenmeyen durum meydana getirmeyen bu uygulamada sperm hücreleri toplanır ve incelemeye alınır. Daha sonra bunlar ayıklanarak içlerinden döllenme olasılığı yüksek olanlar tercih edilir.

Enjeksiyon yöntemiyle hücreler uyarılır ve istenen olgunluğa gelmesi sağlanır. Bu hedefe ulaşıldıktan sonra hücreler yumurtaların içerisine koyulur ve sağlıklı bir döllenme olması beklenir. Uygulanan bu teknik ile çok sayıda çift çocuk sahibi olma hayaline kavuşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here