Erkek Kısırlığı Tedavisinde Mikro TESE

0
119
Erkek Kısırlığı Tedavisinde Mikro TESE

Erkek Kısırlık Tedavisinde Mikro TESE

Erkek kısırlık tedavisinde mikro TESE sıklıkla başvurulan ve başarı oranı yüksek olan uygulamalar arasında yer alır. Tedavide başarıyı arttıran uygulamalar olarak da bilinen bu işlem mikroskop altından ve genel ya da lokal anestezi ile birlikte yapılır. Mikroskop kullanılması sperm kanallarının belirlenmesini, sperm içeren yerlerin tanımlanmasını, bu bölgelerden doğrudan ve herhangi bir zarar vermeden çıkarılmasını sağlamaktadır. Spermler çıkarıldıktan sonra anne adayından alınan yumurtalara enjekte edilmekte ve bu sayede döllenme oluşturulmaktadır. Bu uygulama tıpta mikro enjeksiyon olarak geçmektedir.

Mikro TESE esnasında gelişmiş özelliklere sahip mikroskop kullanılması onu klasik TESE uygulamasından farklı hale getirir. Özellikle çocuk sahibi olmaya engel durumlar arasında yer alan azospermi mikro TESE ile incelendiğinde çoğunlukla sperm hücresi bulunmaktadır. Yapılan bu işlem erkek kısırlık tedavisinde yaşanan en yeni gelişmeler arasında kabul edilir.

Erkek Kısırlık Tedavisinde Mikro TESE Ne Kadar Sürer?

Sperm kanallarının tek tek incelenmesi şeklinde yapılan mikro tese ameliyatı detaylı bir işlemdir ve yaklaşık iki saat kadar sürer. Bu süre nedeniyle ameliyat için genellikle genel anestezi tercih edilir. Ameliyatın bitmesinin ardından hasta ortalama üç saat kadar dinlendirilir ve ardından hastaneden taburcu edilir.

Taburcudan sonraki ilk iki gün hastaların ağır ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmaları, evde dinlenmeleri önerilir. Bu ameliyat doğru şekilde yapıldığında sperm bulma olasılığı her zaman biraz daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre TESE ile sperme ulaşılamayan hastalarda mikro tese ile %33 oranında sperm hücresi bulunabilmektedir. Böylece çiftlerin bebek sahibi olma şansları biraz daha artmaktadır.

Erkek Kısırlık Tedavisinde Mikro TESE Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mikro tese ameliyatı sonrası hastaların günlük yaşamına dönebilmesi için kısa bir süre yeterli olmaktadır. Özellikle ameliyat sonrası iki günlük sürede sıkı pantolon giymekten ve araba sürmekten kaçınmak gerekir.

Uygulamadan sonra bir hafta içerisinde cinsel perhiz uygulanması önerilir. Ameliyattan üç gün geçmeden duş alınmamalı, pansuman ise iki gün sonra yapılmalıdır. Mikro tese sonrası ağrı hissetmemek adına ameliyata giderken bol pantolon ya da eşofman götürmekte yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here