Erkek Kısırlığı Tedavisi

0
112
Erkek Kısırlığı Tedavisi

Erkek Kısırlığı Tedavisi

Tüp bebek alanında yaşanan gelişmeler sayesinde erkek kısırlığı tedavisi için çok sayıda yöntem uygulanmaktadır. Bunları kısırlığın sebebine göre seçilmekte olup hastaya özel tedavi uygulanması başarı oranının biraz daha artmasını sağlamaktadır.

Erkek kısırlığına yol açan durumlara bakıldığında bunlar arasında varikosel, hormon bozukluğu, menide canlı sperm hücresinin olmaması yani azospermi, sperm sayısının düşük olması ya da spermle alakalı başka sorunların yaşanması, kanser tedavisi, ailede kısırlık sorunu olan bireylerin bulunması, genetik faktörler, prostat ya da testisle alakalı problemlerin bulunması yer alır. Bunların her biri için ilaç tedavisi, rosi tekniği, mikro TESE, TESA ve buna benzer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Elde edilecek sonuç hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir.

Erkek Kısırlığı Tedavisinde Rosi Tekniği

Erkek kısırlığı tedavisinde rosi tekniği uygulanabilmesi için hastaya azospermi teşhisinin koyulmuş olması gerekir. Erkekte canlı sperm hücresinin olmaması şeklinde ifade edilen bu durum önceden baba olmaya engeldi. Fakat yaşanan gelişmeler sayesinde çok sayıda erkek baba olabilmektedir.

Bu amaçla erkeğe operasyon yapılmakta ve sperm hücreleri alınmaktadır. Alınan sperm örnekleri döllenme yetecek kaliteye ve şekle sahip değildir. Bunlar laboratuar ortamında elektrik akımına tutulur ve böylece gebeliğe uygun hale gelmesi sağlanır. Kuyruklu ve yuvarlak olması döllenme için yeterli olmaktadır. İstenilen şekle gelen spermlerle yumurtalar bir araya getirilmekte ve döllenmeyle embriyo elde edilmektedir. Daha sonra bu embriyolar anne adayına transfer edilerek gebeliğin oluşması beklenir.

Erkek Kısırlığı Tedavisinde Mikro TESE

Erkek kısırlığı tedavisi mikro TESE olumlu yanıt verme olasılığı yüksek olan uygulamalardan biridir. Klasik TESE yöntemine kıyasla yaklaşık %30 daha başarılı olan bu operasyonda hastaya genel anestezi uygulanmakta olup işlem ortalama iki saat sürmektedir.

İşlem esnasında gelişmiş özelliklere sahip doku mikroskobu kullanılmakta olup bu sayede sperm bulma olasılığı iki kat daha artmaktadır. Bulunan spermler sayesinde çok sayıda çift klasik tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olabilmektedir. Mikro TESE ameliyat olarak bilinse de hastalar bu işlemin ardından iki üç saat içerisinde hastaneden taburcu edilmekte, iki gün boyunca dinlenmeleri yeterli olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here