Erkek Kısırlığı Tedavi Yöntemleri

0
114
Erkek Kısırlığı Tedavi Yöntemleri

Erkek Kısırlığı Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde kısırlık sorunu önceden tedavi edilemezse son yıllarda yaşanan gelişmeler sayesinde tedavi edilebilir hale dönüşmüştür. Özellikle bu amaçla uygulanan tüp bebek tedavisi başarı oranı en yüksek olan uygulamalar arasında yer alır.

Kısırlık tanısı koyulabilmesi için otuz beş yaşının altında olan çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye girmiş olmaları ve buna karşın gebeliğin oluşmaması gerekir. Genellikle bu sorun çiftlerin yaklaşık yüzde on beşlik kısmında görülmektedir. Hem erkek hem de kadına bağlı olarak kısırlık oluşma olasılığı yüzde kırk oranlarında iken, bu oran sadece erkeklerde %20, sadece kadınlarda ise %40 olarak ifade edilir. Erkek kısırlıklarında bu sorunun tanısını koyabilmek için çoğunlukla fiziksel muayene ve sperm tahlilleri yeterli olmaktadır. Elde edilen sonuç tedavi planının hazırlanmasına yön vermektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce erkek kısırlığının teşhisi yapılmalı ve bunun sebebinin ne olduğu ortaya koyulmalıdır.

Erkek Kısırlığının Sebepleri

Erkek kısırlığının sebepleri arasında ilk sırada sperm üretiminin anormal olması ve sperm yapısındaki bozukluklar yer almaktadır. Bunlara ek olarak sperm hareketinin ve sayısının yetersiz olması, azospermi yani menide hiç sperm olmaması, hormonlarla alakalı sebepler, kanalların tıkalı olması, genetik hastalıklar, varikosel, şeker hastalığı, kanser tedavisi geçirilmesi, testesteron eksikliği, stres, aşırı alkol ya da sigara kullanımı, çeşitli hastalıklar, spermlerin dışarı çıkamaması da kısırlığa yol açmaktadır. Bunlardan hangisi kısırlığa yol açıyorsa o belirlenmeli ve ona yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Erkek Kısırlığı Tedavisi

Erkek kısırlığı tedavisi için sebebe yönelik tedavi programı uygulanır. Kanal tıkanıklığı ameliyatı, varikosel ameliyatı, ilaç tedavisi ilk aşamada yapılan uygulamalar arasında yer alır. Eğer bunlar işe yaramıyorsa ve erkekte azospermi durumu mevcutsa cerrahi müdahale gerekir. Menide sperm hücresi olmaması durumunda hastaya önce cerrahi müdahale yapılarak sperm hücresi alınır ve ardından döllenme amacıyla mikro enjeksiyon yöntemi uygulanır.

Bunlara ek olarak hastanın durumuna göre enfeksiyon tedavisi, yardımcı üreme teknolojisi, cinsel ilişki sorunlarının giderilmesi, hormon tedavisi gibi yöntemler de tercih edilebilir. Özellikle yardımcı üreme teknolojisi çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri üzerinde en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here