Erkek Kısırlığı Nedir

0
109
Erkek Kısırlığı Nedir

Erkeklerde Kısırlığı Nedir

Doğal gebeliğe engel olan erkeklerde kısırlık çeşitli sebeplerle meydana gelmektedir. Bunlar için tedavi uygulanacağında kısırlığa yol açan durum göz önünde bulundurulur. Yapılan araştırmalara göre çiftlerin yaklaşık yüzde on beşi kısırlık sorunu yaşamaktadır. Genellikle kısırlık erkeklerde ve kadınlarda benzer oranlarda meydana gelmektedir.

Çiftler bir yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmuyorsa bu durumda teşhis ve tedavi için hekime başvurmak gerekir. Üreme sistemi ile alakalı olan bu durum özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte daha sık görülmektedir. Özellikle otuz beş yaşının geçilmesiyle gebelik şansı giderek azalmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu durumu dikkate almaları tavsiye edilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık belirtileri arasında çocuk sahibi olamama durumunun haricinde testis bölgesinde yumru, şişme ya da acı, hormonlarla ya da kromozomla alakalı bozukluklar, cinsel fonksiyon bozukluğu, sperm sayısının normalden az olması gibi durumlar yer alır. Hormonlarla alakalı bozukluklar için bıyık, sakal ya da vücuttaki diğer kıllarda azalma olması işaretçi olarak kabul edilir. Bunların haricinde kısırlık için özel bir belirti bulunmayıp bunlardan biri ya da birkaçı birden görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkek kısırlık nedenleri kendi içerisinde sperm üretiminde aksaklıklar, çevresel faktörler ve yapısal bozukluklar olmak üzere üçe ayrılır. Sperm üretimindeki aksaklık sperm sayısında, şeklinde ya da hareketinde görülen anormal durumlardır. Yapısal bozukluk ise spermin testislerden dışarı çıkmasına engel olan tam ya da kısmi dereceli tıkanıklıklar olarak ifade edilir. Çevresel faktörler arasında ise sürekli oturmak, fazla sıcak ortamda çalışmak, kimyasal maddeye maruz kalmak, sigara ya da alkol tüketmek, hareketsiz kalmak gibi durumlar yer alır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkek kısırlık tedavisi sorunun sebebine göre seçilir. Örneğin kısırlık sebebi hormonlarla alakalı bozukluk ise bu durumda genellikle hastaya hormon testi yapılır ve ilaç tedavisi uygulanır. Benzer durum enfeksiyonlar sebebiyle oluşan kısırlıklar için de geçerlidir. Eğer kısırlık azospermi nedeniyle görülüyorsa bu durumda mikro tese ve rosi tekniği başarılı sonuçlar verecektir. Kısırlık sperm kanallarındaki tıkanıklık nedeniyle oluyorsa bunun çözümü için hastaya cerrahi müdahale yapılır ve kanallardaki tıkanıklık açılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here