Erkek Kısırlığı Nasıl Anlaşılır

0
119
Erkek Kısırlığı Nasıl Anlaşılır

Erkek Kısırlığı Nasıl Anlaşılır?

Doğal yollarla çocuk sahibi olmaya engel olan kısırlık nedenleri erkekler ve kadınlar açısından farklılık gösterir. Erkek kısırlığı nasıl anlaşılır diye merak edildiğinde öncelikle bu durumun altında yatan nedenlere bakmak gerekir. Bazı kısırlık türleri herhangi bir belirti vermediğinden anlaşılması biraz daha zor olmaktadır.

Bunu anlamanın en basit yolu gebeliğin oluşmamasıdır. Yapılan araştırmalara göre çiftlerin yaklaşık yüzde on beşi kısırlık yani infertilite sorunu yaşamaktadır. Özellikle erkek kısırlıkları spermlerdeki olgunlaşma ve üretim bozukluklarından dolayı meydana gelmektedir. Yumurtanın döllenmesine engel olan sperm şekil bozuklukları ya da sperm hareketliliğinin yetersiz olması hamileliğin oluşmasına engel durumlardan sadece birkaçıdır.

Erkek Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkek kısırlığı belirtileri her ne kadar ilk bakışta işaretçi olsa da kesin tanı için mutlaka doktor tarafından yapılacak tetkiklere ve sonuçlarına bakmak gerekir. Genel olarak dikkate alınan belirtiler içerisinde erkeklerde meninin çok az olması, aşırı kilo hali, vücutta normalin dışında sivilcelenme ve kıl olması, genç çiftlerin bir yıllık, 35 yaşının üstündeki çiftlerde ise 6 aylık korunmasız cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olmamaları kısırlığın habercisi olarak kabul edilir.

Otuz beş yaşının üzerine çıkılmasıyla birlikte gebelik şansı giderek azalmaktadır. Erkeklerde sert ve küçük testisler, testislerde ağrı, şişlik ya da yumru olması, cinsel istekte değişmeler, kılların normal dışı bir görünüme sahip olması, saç büyümesinde değişiklikler ve boşalma ile ilgili problemler kısırlıktan şüphelenmeyi gerektiren haller arasında yer alır.

Kısırlıktan Ne Zaman Şüphelenmek Gerekir?

Erkek kısırlık belirtilerinin biri ya da birkaçı birden varsa ve doğal yollarla bir yıl boyunca gebelik oluşmuyorsa bu durumda kısırlıktan şüphelenmek gerekir. Bu amaçla hemen bir sağlık kurumuna başvurulmalı ve gerekli tüm testler yaptırılmalıdır. Özellikle ileri yaşlarda olanlar için üreme yetisi giderek azaldığından her zaman bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Kısırlık sebebiyle çiftler doktora başvurduğunda genellikle doktorlar ilk olarak baba adayını incelemeye almaktadır. Erkeklerde kısırlık teşhisini koymak kadınlara kıyasla biraz daha kolay olarak bilinir. Ancak bunun için mutlaka güvenilir olan doktor ve klinikler tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here