Azoospermi Tedavisinde Tüm Yöntemler

0
111
Azoospermi Tedavisinde Tüm Yöntemler

Azospermi Tedavisinde Tüm Yöntemler

Erkek kısırlık sebepleri arasında yer alan azospermi menide hiç sperm görülmemesi anlamına gelir. Bu durum hayatın ilerleyen dönemlerinde oluşabileceği gibi doğuştan da olabilir. Dolayısıyla tedaviye başlamadan önce azospermi tedavisi için sorunun hangi sebepten kaynaklandığına bakılmalı ve ona uygun tedavi programı hazırlanmalıdır. Bunun yanı sıra bu sorunun kendi içerisinde çeşitlere ayrılması da uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde rol oynar.

Genellikle azospermi testis hasarı, tüberküloz, ergenliği başlatan hormonlardaki bozukluk, kistik fibroz, testislerin skrotuma inmemesi, genetik bozukluklu hastalıklar, cinsel yol ile bulaşan hastalıklar, vas deferenslerin olmaması, baskı yapıcı özelliği bulunan bazı ilaçların kullanılması kasık bölgesine yapılan ameliyatlar sonucu bölgede hasara yol açılması gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Bunlar için uygulanacak tedavi yöntemi birbirinden farklı olup buna hekim tarafından yapılan muayene ve testler neticesinde karar verilir.

Azospermi Türleri Ve Tedavisi

Azospermi kendi içerisinde iki farklı türe ayrılır. Bunlardan ilkinde sperm üretimi sağlandığı hale bunlar kanallar yoluyla dışarı atılamamaktadır. Obstrüktif azospermi adı verilen bu durumun tedavisi için hastalara kanallardaki tıkanıklığı açmaya yarayacak cerrahi müdahale yapılır. Bu uygulama ile spermler dışarı atılmakta ve doğal yollarla gebelik oluşumu sağlanmaktadır.

Azosperminin diğer bir türünde ise sperm üretimi ile ilgili bozukluk mevcuttur. Bu durumda hastaya önce ilaç tedavisi uygulanır ve istenilen sonucun elde edilebilmesi için son dönemlerde rosi tekniği tercih edilmektedir. Azospermi sorunu yaşayan hastalarda etkili bir tedavi olan rosi tekniğinde sperm hücreleri alınarak olgun ve kuyruklu hale getirilir. Böylece elde edilen embriyonun kalitesi artırılır ve sağlıklı gebeliğin oluşması sağlanır.

Azospermi Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Azospermi tedavisinde tüm yöntemler arasında TESE, TESA ve mikro tese gibi uygulamalar vardır. Bunlardan özellikle mikro TESE sıklıkla uygulanmakta olup bu işlem için görüntüyü yaklaşık yirmi kat büyüten özel mikroskoplar kullanılır. Bu yönüyle teknik TESE yönteminden ayrılmaktadır.

Mikro TESE işlemi sonucunda sperm elde edilirse döllenme laboratuar ortamında sağlanmakta ve elde edilen embriyo anne adayına transfer edilmektedir. Bundan sonraki süreç klasik tüp bebek tedavisi ile benzer şekilde devam etmektedir. Bu yöntemler kişiye özgü planlanmakta olup ortaya çıkacak sonuçlar da buna bağlı olarak farklılık göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here