Azoospermi Tedavisinde Mikro TESE

0
93

Azoospermi Tedavisinde Mikro TESE

Azoospermi tedavisinde mikro TESE uygulaması sıklıkla tercih edilen cerrahi işlemler arasında yer alır. Bu yöntem hiç sperm hücresi olmayan baba adaylarında testisten alınan örneklerden sperm elde edilmesi olarak tanımlanır. Bu uygulama için testise küçük bir kesi açılır ve oradan doku alınır.

Alınan dokular küçük olduğundan ve bu uygulama için özel mikroskoplar kullanıldığından dokulara zarar verme olasılığı son derece azdır. Ayrıca uygulama esnasında mikroskop büyütmesi yapıldığından bu şekilde sperm elde edilme olasılığı biraz daha fazla olmaktadır. Ancak bunun için gelişmiş özelliklere sahip olan tüp bebek merkezleri ve bu alanda yeterli tecrübesi bulunan hekimler tercih edilmelidir.

Azoospermi Tedavisinde Mikro TESE Kimlere Uygulanır?

Azoospermi tedavisinde mikro tese uygulanan durumlar içerisinde sperm kanallarında tıkanıklık, hormonlar ile alakalı sebepler, doğuştan sperm kanallarının olmaması, genetik faktörler, kanser tedavisi ya da benzer hastalıklar sebebiyle radyasyon alınması, sperm üretimini kalıcı olarak durduracak ilaçlar, bazı hastalıklar yüzünden oluşan enfeksiyon yer almaktadır. Bu gibi durumlar yaşandığında en etkili çözüm mikro tese yöntemi olacaktır.

Mikro TESE Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mikro tese uygulaması öncesinde hastaların son altı saatlik süre içerisinde su da dahil olmak üzere herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir. Operasyonun yapılacağı bölge temiz olmalı ve mutlaka hasta banyo yapmalıdır.

Yapılan uygulamadan sonra hastalarda testislerdeki baskı nedeniyle ağrı oluşabileceğinden hastaların eşofman ya da bol pantolon tercih etmeleri önerilir. Genellikle bu uygulamadan sonra hastanede yatılacağı düşünülse de hastalar operasyonun ardından bir ya da iki saat içerisinde taburcu edilmektedir.

Azoospermi Tedavisinde Mikro TESE Nasıl Yapılır?

Azoospermi tedavisinde Mikro TESE uygulaması genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu işlemde testisten en az dört tane doku örneği alınmakta ve bunlardan canlı sperm hücreleri elde edilmektedir. Ardından bu spermler mikro enjeksiyon uygulamasında kullanılmaktadır.

Mikro TESE sonucu elde edilen hücrelerden bazıları dondurularak saklanmaktadır. Bu dondurma işlemi sperm üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye yol açmamaktadır. Özellikle mikro tese gereken durumlarda bu sayede uygulamanın ikinci kez yapılmasına da engel olunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here