5 Maddede ROSI Tekniği

0
87
5 Maddede ROSI Tekniği

5 Maddede Rosi Tekniği

Round Spermatik Enjeksiyonu ya da kısaltma haliyle rosi tekniği kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin baba olmasını sağlayan yöntemler arasında yer alır. Özellikle erkek kısırlık nedenleri arasında yer alan azospermi bu tekniğin uygulandığı durumlardan biridir. Teknikle alakalı hem uygulanma şekli hem de gebelik ve döllenme oranları ile ilgili gelişmelerin yaşanması bu tekniğe olan ilgiyi daha da artırmıştır.

Rosi Tekniği Kimlere Uygulanır?

Menide canlı sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan rosi tekniği için öncelikle kısırlığın hangi sebepten kaynaklandığına bakılır. Rosi tekniği uygulanan kişiler arasında sperm hücresi zarar görmüş olanlar, hasarlı sperm durumu yaşayanlar ve daha önce mikro tese uygulaması yaptırmış olan kişiler de yararlanabilir.

Rosi Tekniği Kaç Kere Denenebilir?

Tüp bebek tedavisinin bir parçası olan rosi tekniği uygulamasında başarı oranı özellikle yaş durumu ile alakalıdır. Yaşın ilerlemesi başarı oranını olumsuz etkiler. Ancak tedaviye genel olarak bakıldığında deneme sayısı olarak herhangi bir kısıtlama yoktur. İlk denemede başarısız olunursa karamsarlığa kapılmak yerine tedavi tekrar denenebilir.

Rosi Tekniği İle Doğan Bebekler Sağlıklı Mı?

Rosi tekniği ile doğan bebeklerin sağlık durumu sürekli merak edilmekte olup bu bebeklerde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bu teknik gebeliğin oluşumu bakımından ayrılmakta olup gebelik ve doğum sonrası klasik tedavi ile benzer şekilde ilerlemektedir. Yapılan çalışmalar bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Rosi Tekniği Başarılı Mıdır?

Rosi tekniğinin başarısı pek çok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu tedavi için olgunlaşmamış sperm hücreleri alınır ve bunlar laboratuar ortamında döllenmeye hazır hale getirilir. İlk haliyle döllenme olasılığı düşük olan spermlerin kalitesi sonradan artırılır. Bu sayede tedavinin başarı oranı da yükselmektedir. Rosi ile elde edilen gebeliklerde herhangi bir zihinsel ya da fiziksel bozukluk ortaya çıkmamıştır.

Rosi Tekniği Zararlı Mı?

Rosi tekniği zararlı mı sorusunun yanıtına bakıldığında bu uygulamanın spermler üzerinde olumsuz etkisinin olmadığı, hücrelerin yapısına bir zarar vermediği görülür. Tedavinin uygulandığı hastaların sperm yapısında bozulma olmayıp bu sayede sağlıklı embriyolar elde edilir. Tedavi için gelişmiş teknolojilerin kullanılması hastalar açısından avantaj sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here